Jak vybrat komínovou stříšku

Komínové stříšky jsou důležitým prvkem chránícím komín před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Vybrat správnou komínovou stříšku je klíčové pro správné fungování komína a jeho ochranu. Existují dva základní typy komínových stříšek, které si nyní představíme:

  1. Komínová stříška typu Napoleon - Komínová stříška typu Napoleon kryje komínovou desku a chrání těleso komína. Obvykle je navrhována s přesahem přes komínovou desku (přes komín). Standardní přesah bývá okolo 5 cm, ale může se lišit v závislosti na lokálních podmínkách, umístění komína, výšce atd. Pokud potřebujete upravit přesah na základě vašich specifických podmínek, je to možné.
    Rozměr kotvení je důležitým faktorem při výběru komínové stříšky. U prefabrikovaných komínových desek jsou pevně dané otvory pro kotvení komínových stříšek. Pokud vaše rozměry neodpovídají standardním rozměrům kotvení, je možné rozměry stříšky upravit na míru. Pokud máte betonovou desku, je potřeba znát rozměr desky, umístění kouřovodů a stanovit kotvící body. Při kotvení je vhodné umístit kotvící body dostatečně daleko od okrajů komína a komínových průduchů.
  2. Komínové stříšky na kouřovod - Meidingerova hlava - Stříšky na kouřovod jsou navrženy tak, aby kryly ústí kouřovodu a další svislé průduchy před deštěm, sněhem nebo zanesením vnějšími nečistotami. Existuje několik variant stříšek na kouřovod:
    1. Standardní komínová stříška (Klasik, vysoká 0,5 m): Tyto stříšky mohou být osazeny přes kouřovod nebo zasunuty do kouřovodu. Pokud preferujete jednu z těchto možností, vybírejte z těchto variant.
    2. Flexibilní komínová stříška: Tato stříška je vyrobena z materiálu, který umožňuje nasazení přes kouřovod s větší rozměrovou flexibilitou.
    3. Moderna: Tato stříška je standardně určena k zasunutí do kouřovodu, ale na přání může být vyrobena i ve variantě pro osazení přes kouřovod.


Pokud si vybíráte komínovou stříšku na kouřovod, musíte znát rozměry svého kouřovodu (vnitřní i vnější průměr). Podle toho si vyberte vhodnou variantu.

Pokud znáte pouze vnitřní průměr kouřovodu, zvolte variantu zasunutí do kouřovodu. Stříška bude vyrobena s menším průměrem, než je váš kouřovod, aby bylo možné ji do něj zasunout.

Pokud znáte vnější rozměr kouřovodu, zvolte variantu osazení přes kouřovod. Stříška bude vyrobena s větším průměrem, než je váš kouřovod, aby bylo možné ji nasadit přes něj.

S touto jednoduchou a jasnou příručkou doufáme, že budete schopni vybrat správnou komínovou stříšku pro váš komín, a zajistit tak jeho bezpečný a funkční provoz. V případě jakýchkoli nejasností nebo individuálních požadavků se neváhejte obrátit na nás na emailu info@oromis.cz, kde vám rádi poskytneme další informace a poradíme s výběrem komínové stříšky na míru vašim potřebám.